• Home
  • اخبار
  • آیا RFID تکنولوژی آینده در POS میباشد ؟
شنبه, 01 مهر 1396 08:33

آیا RFID تکنولوژی آینده در POS میباشد ؟

مدتهاست فعالین در حیطه تجارت POS ، مطالب زیادی از فناوری در باب شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) را شنیده اند.

در حال حاضر برای بیش از یک دهه ، گفته شده است که RFID، تکنولوژیی میباشد که ترکیبی از میکروچیپ ها با یک سیستم اسکن بی سیم است که می تواند جایگزین کد (UPC) یا همان تکنولوژی بارکد استاندارد در محصولات جهانی شده که امروزه تقریبا در همه جا و خصوصاً خرده فروشی ها نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

گفته میشود RFID  قادر به ذخیره سازی  مقادیر بسیار بالاتری از اطلاعات نسبت به استاندارد UPC است که حتی روزی منجر به عدم استخدام کاربران در میزهای خروجی مشتریان (Check Out Desk  ) در فروشگاه مواد غذایی خواهد شد ، زیرا اسکنرهای RFID به یک خط سیر مشخص برروی میز خروجی توسط کاربران نیاز ندارند و خود می توانند به طور خودکار همه اقلام را در یک سبدخرید تشخیص و عمل کنند.

اما هنوز این اتفاق بوقوع نپیوسته است و همچنان سرویس های چک اُت برسیستم UPC تکیه می کنند و هیچکس راهی برای ساختن یک فروشگاه که در آن شما بتوانید فقط آنچه را که می خواهید انتخاب کرده و بلافاسله صورتحساب آن را برروی تلفن همراه خود مشاهده کنید ، پیدا نشده است اگر چه آمازون سعی بر انجام آن دارد ، اما باز هم از RFID استفاده نمی کنند.

بنابراین سوال این است، آیا RFID یک سحر دروغین در آینده از تکنولوژی POS های فروشگاهی است؟ یا فقط یک مسئله ی مطرح شده است که ناقص خواهد ماند ؟

 

نقش RFID در خرده فروشی

میتوان گفت تکنولوژی RFID احتمالا بسیار قدیمی تراز آن چیزی که فکر میکنیم از پیشتر از اینها نیز به کار میرفته است، که اکثر افراد در صنایع دیگر متوجه آن بوده اند.

از مثالهای بارز آن میتوان به موارد ذیر اشاره داشت.

تکنولوژی RFID برای تدارک دیدن موارد مورد نیاز در خدمات رسانی به گاوهای در مراتع مورد استفاده قرار گرفته است تا بتوان آنها را برای سالها ردیابی و شناسایی کرد. به این خاطر است که دامپزشکان هنگام استفاده از حیوانات خانگی نیز تگ استفاده می کنند.

 از دیگر کاربردهای رایج آن کلید های کنترل دسترسی الکترونیکی و نسخه های کاربردی تر آن  برای ردیابی کانتینرهای حمل و نقل، ماشین آلات، راه آهن و غیره طراحی شده است. این تکنولوژی نیز به طور گسترده ای در خرده فروشی ها به عنوان برچسب های تشخیص ضد سرقت مرتبط با سیستم های زنگ خطر استفاده می شود. با این حال، همه اینها یک استفاده بسیار ابتدائی از سیستم RFID است.

اساساً از آنجا که این تکنولوژی متشکل از یک میکروچاپ با یک آنتن میباشد و تگ های RFID قادر به ذخیره مقدار زیادی اطلاعات در مورد هر محصول اعم از تاریخ تولید، تاریخ حمل و نقل، شماره سریال، قیمت، اندازه، رنگ و غیره است که با نوع مناسبی از اسکنر رادیویی، این داده ها نیز می توانند ویرایش شوند. بنابراین، برای مثال، شما می توانید سیستم را طوری برنامه ریزی کنید که بهنگام خرید کالا توسط مشتری همزمان کالا اسکن و سپس تراکنش بانکی انجام شود.

به همین دلیل است که بسیاری از مردم بر این باورند که RFID هنوز گره در آینده POS خورده است ، نتنها برای بوجود آوردن امکانات راحت در میزهای خروجی کالا (Check Out)، بلکه برای بهبود کنترل در لحظه ی انبار و حتی تدارکات مناسب و به موقع در زنجیره ی تامین آن. هنگامی که یک برچسب RFID در ترمینال POS اسکن می شود، کامپیوتر مرکزی بلافاصله با تحلیل داده ها همه چیز را در مورد کالا و انبار آن می تواند در همان زمان به روز کرده ، که با اطلاع رسانی دقیق و بموقع میتوان آن کالا را در قفسه سریعاً جایگزین کرد، و حتی اگر انبار کالا کمتر از نقطه سفارش تعریف شده باشد، می تواند سفارش به تآمین کننده ارسال کند.

 

به اشتراک گذاری اطلاعات

این مورد می تواند به خرده فروشان و به انتظارات مشتریان کمک کند که همیشه باید محصولات مناسب را در موقع مناسب و در زمان مناسب در اختیار داشته باشند. با این حساب هزینه های نیروی کار مرتبط با نظارت دائمی و خطر خطاهای انسانی را کاهش میابد.

با استفاده از RFID، POS به بخشی از یک شبکه به اشتراک گذاری اطلاعاتی گسترده تر تبدیل می شود که باعث می شود تا کارایی فروشگاه های زنجیره ای و خرده فروشی در این عرصه بیشتر و موثرتر گردند.

در حال حاضر به راحتی این فناوری در دسترس و قادر به انجام کار دقیق است. تنها مانع ، هزینه های برچسب های RFID است - داشتن یک تگ اختصاصی در هر مورد در یک فروشگاه مواد غذایی هنوز هم به مراتب گران تر از چاپ یک کد UPC است. اگر در زمانی که هزینه های تراشه های RFID بر اساس تقاضای صنعت ، عرضه و هدایت شوند با کاهش یافتن قیمت آن ، می توان انتظار داشت این تکنولوژی به یک ویژگی عمده در سیستم های POS تبدیل شود.

خواندن 800 دفعه